Ja nu har våra s.k. representanter i regeringen bestämt sig, vi kommer att få en lag som på ett mycket oroande sätt ger privata företag och upphovsrättsinnehavare polisiära befogenheter.
Nu är den så kallade piratjägarlagen, eller ipred-lagen, klar. Regeringen tog beslutet på sammanträdet i morse.
Detta är citerat från Computer Sweden.
Nu får alltså dessa organisationer eller personer rätt att försöka få ut namnuppgifter baserade på ipnr vid misstanke att det pågår olaglig fildelning på nämnda ipnr. Jag kan förstå att folk som gör musik, spel osv vill ha betalt för sina produkter. Dock kan väl sägas att jag tycker att en del prissättning av olika produkter är väldigt hög. Vi behöver lagliga, smidiga, billiga och enkla alternativ till dagens sätt att sälja spel, musik och program.
Det finns iof även idag exempel på företag som fattat detta och jag skulle vilja nämna Codemasters och Turbine som säljer och driver Lord of the Rings Online. Där kan man ladda ner spelet, testa det i 14 dagar och köpa en licens som man skriver in i den mjukvaran man laddat ner för att testa spelet. Smidigt och enkelt och det är billigt med ca 200-250kr beroende på Euro eller Dollarkurs.
Så personligen har jag inte nåt problem med att folk vill ha betalt för det de gör bara sättet som stör mig, att privata personer, företag eller organisation får lova att ”leka” polis. Men det finns andra underligheter i lagstiftning och regler kring upphovsrätten, t.ex. detta med kasettavgiften som syftar till att ersätta upphovsmän för förluster vid kopiering som vi får göra enligt lag. Men hur går det ihop med att fler och fler företag förser sin musik, film, spel eller program med kopieringsskydd som man enligt lag ej får bryta.
- Ska jag behöva betala en avgift för en kopiering som inte går att göra för att produkten är kopieringsskyddad?
- Skulle jag köpa en låt eller CD-skiva på nätet i form av mp3-låtar så får jag först betala dessa låtar på nätet och sen betala en avgift till ev. samma artister igen.
- Om jag nu följer lagen och bara förvarar sånt jag själv gjort eller backup på mina skivor varför ska jag då betala en avgift till STIM????
Jag kan inte dra en annan slutsats än att de som följer nuvarande lagstiftning och inte fildelar utan bara använder sina CD eller DVD skivor till eget material eller för backup får betala för nåt de inte har fått eller inte gjort och det är i mitt tycke rent ut sagt SKIT!
Jag har nu läst lite mer på nätet och jag blir mörkrädd rent ut sagt:
Fildelningslagens utforming ger upphovsrättsindustrin möjligheter att göra husrannsakningar hos privatpersoner. Det är en konsekvens som knappt har uppmärksammats och som smugits in i lagstiftningen. Det skriver IT-experten André Rickardsson som deltagit vid flera utredningar om fildelningsmål.
Läs mer här
Jag utgår att en som jobbat som IT-brottsutredare på Säpo kan sina saker och det han skriver är rent rättsvidrigt och så oerhört vansinnigt. Snacka om att politiker inte vet vad de gör och vet de vad de gör är den än värre, de vill skapa nån form av legaliserat utpressningssystem där du som konsument inte har ett skit att säga till om. Med en praxis inom rättsväsendet där du som anklagad har omvända bevisbördan och din motpart har rätt att göra husrannsakan och hur mycket pengar bakom sig som helst.
Vart ska detta leda?? Jag undrar och bävar. Enligt en del artiklar som skrivits så menar folk att det måste bevisas vem som sitter bakom dator men André Rickardsson skriver vidare:
Martin Valfridsson har rätt i att upphovsrättsindustrin inte har rätt till skadestånd från oskyldiga. Det är enkelt att förstå. Men jag påstår att han ändå har fel . Även om upphovsrättsindustrin inte har ”rätt” så kommer det inte att förhindra oskyldiga att drabbas av krav på skadestånd.
I en intervju för Aftonbladet svarar Justitieministern Beatrice Ask ” Jag utgår från att de flesta producenter är klokare än så.” på frågan om inte IPRED lagen kan leda till utpressning .
Vad Per Sundin, Sverigechef för ett av världens största skivbolag, har för åsikt i denna fråga är redan bekant. Enligt Per Sundin spelar det ingen roll om det var sambon, grannen, eller barnen som var skyldiga. Deras avsikt är att ge sig på den som står för internetabonnemanget.
Så frågan är vad som händer? Jag tror tyvärr att vi får en upprepning av vad som hänt i USA, Finland och Danmark, dvs att det kommer att skickas ut s.k. utpressningsbrev i massor. Betala 10.000:- eller riskera att få betala 100.000:- plus rättegångskostnader och där kommer som sagt bevisbördan ligga på att du som utpekad ska bevisa att du inte gjort det. Hur gör man det om nån hackats sig in på ens trådlösa bredband och tankar? Hur bevisar jag nåt som jag inte gjort? Detta blir inte roligt efter den 1:a april 2009 om det är då som lagen träder i kraft.
Först FRA och nu IPRED, vem behöver fiender och bovar när vi har sånna fina politiker?